İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mr.Robot ve düzene kafa tutmak… (mı?)

mr-robotYabancı dizi izliyorsanız mutlaka Mr.Robot’u duymuşsunuzdur. Henüz duymadıysanız da çok şey kaybetmiş sayılmazsınız. Dizi daha 2 bölüm yayınlandı ve yer yerinden oynadı.  Daha Pilot bölüm bitmeden dizi sezon siparişi aldı.

Dizinin ilk bölümünü izledikten sonra Facebook sayfamda şunu paylaştım: “#‎MrRobot‬ ‘u çok çok beğendim. Şiddetle tavsiye edilir. Bazı sahnelerinde Neo-Morheus diyalogları görür gibi oldum. Daha da çok sevdim. Aslında başrol oğlanının hayatı ile bizim Neo’nun ki çok paralel. İkisi de gece – gündüz farklı hayatlar yaşıyorlar. Ve ikisi de düzene karşı ve düzeni sorguluyorlar.”

Bu paylaşımımın ardından diziyi seyreden ve seyretmeyenler arasında diziyi tartışmaya başladık. Dizi hem çekim tarzı hem de müzikleri ve tabi ki konusuyla çok alışılmadık bir kalitede hızlı bir şekilde hayran kitlesi oluşturdu. (Oluşturmaya devam ediyor)

Dizi zevkini her zaman takdir ettiğim bir arkadaşım (Mehmet Fatih Ava) ise yazdıklarıyla diziye hiç bakmadığım bir yönden bakmama sebep oldu. Bu bakış açısıyla dizi tamamen farklı bir yöne kayıyor ve final sahnesini şimdiden tahmin etmeme sebep oluyor. Arkadaşımın Facebook sayfamda paylaştığı iletileri size sunuyorum.

Eminim siz de şaşıracaksınız.

Şimdi de bu fotoğrafların texte dökülmüş haline bakalım.

” Mr Robot aslında Elliot’un bir tür “kafa” halidir. şizofrenisinin uzantısıdır. hayalidir. aslında kendisidir. ama onu ayrıca kişiselleştirmiştir. zaten o hacker grubunun içindedir eskiden beri. hatta bu kafa gidikliği halleri vs ile tüm farklılığı, ekip tarafından da bilinmekte, ister seve seve ister zike zike kabul görmüştür. yani “onu öyle kabul etmişlerdir.”

1 no’lu foto:

metrodayken Mr. Robot, Elliot’a sesleniyor. Elliot’dan başkası tepki vermiyor bu seslenişe.

2 no’lu foto:

Mr. Robot, Elliot’ı gizli mekanlarına (f.society) ilk kez götürüp kapıyı çaldığında, kapıyı açan eleman sadece Elliot’a bakıyor.

3 no’lu foto:

Elliot mekana geldiğinde kapıda bekleyen Darlene ile aralarında şöyle bir diyalog gerçekleşiyor:

>
Elliot;
-patronun nerede?

Darlene;
-Pekâlâ, kes zırvalamayı. Bize ne zaman kök dizinine
erişim izni vereceksin?

Elliot;
-Ne?

Darlene;
-Dostum, hadi ama. Kök kullanıcı takımını yazdım.
>

4 no’lu foto:

bu sahneden önce Elliot eve geldiğinde duşta Darlene’i buluyor. (resmi olarak hiç tanışmadığı birinin evine gizlice girip duş alması ne kadar olağan? ama zaten hep tanıdığı biri olursa garip olmazdı di mi? ki sonrasında gelişen muhabbetler de bunu doğruluyor.)

>
Elliot;
– Oturduğum yeri nereden biliyorsun?

Darlene;
– Neden bilmeyeyim ki?

Elliot;
-Bilmem. Ben senin nerede yaşadığını bilmiyorum.

Darlene;
(bu esnada kız biraz duraklıyor. hatta “haydaaaa gitti bunun kafa gene” duraklaması ya da “başladı yine tipini sktiğim” bakışı atıyor ve)

-Pekâlâ… Şu anda hiçbir yerde oturmuyorum.
>

5 no’lu foto:

bu sahnede Mr. Robot atari oynuyor. çıkardığı tüfek sesine sadece Elliot tepki veriyor.

6 no’lu foto:

önceki fotonun hemen akabinde bu enteresan sahneyi izliyoruz. Darlene’in sorusuna Mr. Robot tam da yanıt vereceği esnada bir adım öne atılıp tam tamına Elliot’un hizasına geçiyor. sahne dikkatle incelenirse herşeye rağmen Mr. Robot ile göz göze gelinmediği farkedilecektir. hatta burada geçen diyaloglar bile “Mr. Robot’un sözleri hiç söylenmemiş gibi kabul edildiğinde dahi” sırıtmıyor. bence orada Elliot’un arada tutan “abuklama” halinin tekrar vuku bulduğunu görüp çaresizlikle kabul etme hali var diğer herkeste, kız dahil. bakın orada şöyle bir diyalog geçiyor. Mr. Robot’unkileri yok sayarak da okuyun, birşey değişmediğini görün.

>
Darlene;
-Hepimiz önümüze eğildiğimize göre artık lütfen planı duyabilir miyiz? Steel Mountain konusunda ne durumdayız?

Mr. Robot;
– Eğer yanılmıyorsam bu hatlar hâlâ %100 güvenli değil ve
hâlâ Colby projesini ortadan kaldıramadık.

Darlene;
-Gerçekten mi? Haftalar oldu. Şimdiye
kadar link ya da izleri ele geçirirdik. [farzedelim ki robot’un sözler yok. kız burada “gerçekten mi” derken, Elliot’un sessizliğini “yerimizde sayıyoruz” anlamında varsayıp sözlerine devam etmiş olabiliyor.]

muhabbet sonrası Mr. Robot “-Ben şurada kafamı toplayacağım.” diyor ama kimse tepki vermiyor. olay tamamen Elliot’un sessizleşip kitlenmesi üzerine bir pes ediş…
>

7 no’lu foto:

burada Elliot “benim daireme gelmiş. nerede oturduğumu nasıl biliyor?” diye soruyor ve Mr. Robot “Ona odaklanmayalım. Bu sanki hiç çıkamayacağın bir kara deliğe girmek gibi.” diye cevap veriyor. yani bunun anlamı “Elliot, senin kafa gidik dostum, ve “ben bile” bıktım artık..” demek oluyor bir anlamda..

8 no’lu foto:

Elliot mekanı terkediyor. kız arkasından “yine mi ortadan kayboluyorsun?” diyor. Elliot olarak kaç kere terketti ki? aslında robot olarak sık sık yaptığı bir hal bu onun. ekip artık bıkmış. ama çaresizce kabullenmekteler. sonuçta ekibin bir parçası.

9 no’lu foto:

burası da en kilit sahnelerden birisi. burada Elliot psikolojik olarak bir itiraf ve kabullenme seansı yaşıyor. çünkü bu artık “tamam ekipteyim” deme buluşmasıydı.

yere düşen kişinin hangi kişi olduğu belirsiz. sonraki bölüm anlayacağız. kim olursa olsun göstergeler ortada;

>Elliot’un omzuna dokunuyor Mr. Robot. ama Elliot bundan hiç rahatsız olmuyor.

>ya kendi “itiraf etmiş olan” bilinçaltını, o loop eden tarafını itmiş, ondan arınmış oluyor.

>ya da kendini atmış oluyor, geçmişteki “fiziksel zararı” tekrar yaşatarak çemberi tamamlamış oluyor.

10 no’lu foto:

gelelim tüm bu teoriyi tersyüz edebilecek ilginç sahneye. bu sahnede ajanlar ciddi ciddi Mr. Robot ile etkilemişe giriyorlar. umarım Elliot’un bu derece bir “hayal görme” yönü yoktur. o zaman saçmalayabilir dizi. olur olmadık sahneler gösterip, sonradan “aaa hayalmiş” dedirtebilir ki kendi ayağına sıkar. böyle tonlarca dizi var. ne gerek var.

en güzeli Mr. Robot bir hayal ise, bu sahnede gördüğünün de gerçekten sıradan bir “dilenci” olması. sonuçta onu orada burada görmüş ve kendi hayalini bu tarz gerçek sahnelerle birleştirmek için zihni hikayeyi “tamamlamaca” yardımı yapmış. yani böyle olması en hayırlısı olur.

dipnot: bir de gergin geçen bir hacking sahnesi vardı. o hackleme olayını kimin yaptığını araştırırken Elliot; bildiğin elle ekrana fsociety00.dat yazmaktadır (o esnada klavye sesleri var. ve görüntü harf harf oluşurken gösteriyor fsociety00.dat kelimesini.) normalde niye böyle olsun ki? bir bilgi şak diye gelmelidir ekrana. kaldı ki sonra alt satıra da birşeyler yazıyor Elliot.”

Evet arkadaşımın üşenmeden yazdıkları ve tesbitleri bu. Siz de diziyi böyle mi anlamıştınız?

2 Yorum

  1. smet smet Temmuz 4, 2015

    10. resimdeki zaten her şeyi doğrular nitelikte keza bizim eleman zaten şizofren olduğunu biliyor, o etkileşime girdiği 2 ajanı sürekli görüyor ve onların hayali olduğunu biliyor. Hatta psikolog sormuştu hala görüyor musun diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir