İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Av Mevsimi’nde avlanan Cem Yılmaz

Şener Şen’i severim.
Cem Yılmaz’ı da.
Ama ikisi bir filmde oynuyorsa tercih edeceğim kişi Şener Şen olur.
Bu düşüncelerle Av Mevsimi’ni bekledim.

Gösterime girdiği 3 Aralık günü Sinemazzi.net 4.Sinema Etkinliği ile gittik filme. Filme girmeden önce Musa ile Cem Yılmaz’ın üzerine sinen “komik adam” tiplemsinin bir polisi oynarken sırıtacağı yönünde hem fikirdik. Yani Cem Yılmaz’dan pek bir şey beklemiyoruk açıkçası. Şener Şen filmi götürecekti nede olsa.

Film renk olarak daha önce Türk filmlerinde alışık olmadığımız bir renge sahip. Bildiğin son bahar havası. Filmin havasıyla da birebir örtüşüyor. Filmin bu havası konusuyla da bütünleşince ortaya seyirlik olarak güzel bir film çıkıyor.

Oyunculara ayrı ayrı bakacak olursak;

Şener Şen;
Filme Şener Şen için gitmiştim. Şener Şen iddialı bir söylemle Türk Sinemas’ının birkaç adamından biridir. Yeri ayrıdır. Ve hangi role bürünse altından anlının akıyla çıkar.
Peki Av Mevsimi’ndeki performansı için az önce söylediklerimi yineleyebilir miyim?
Sanmıyorum. Şener Şen’i bu filmde beğenmedim. Biraz tuhaflık vardı. Yani sanki bilinen Şener Şen yok gibiydi. Aralıklarla çıktı karşımıza. Ama maalesef lise müsameresindeki bir liseliden farkı yoktu gibi.

Cem Yılmaz;
Filmde beklide Cem Yılmaz olmasaydı film unutulup gidecekti. Herşey Çok Güzel Olacak (1998) filimden sonra Cem Yılmaz’ı komedi dışı bir filmde görmemiştik. Ve filme giderken aklımda Cem Yılmaz’ın üzerine bu deli polis rolünün pekte iyi oturmayacağına kendimi inandırmıştım.

Yanıldım.

İnsan yanıldığına üzülür genelde ama ben bu son için yanıldığıma sevindim. Cem Yılmaz bence komik adam olma yanında ciddi adam olmayı da gayet iyi beceriyor. Laz ve Deli Polis tiplemesi üzerine tam oturmuştu. Gerçi her lafına izleyiciler gülse de filmin bana göre en iyi oyuncusuydu. Filmdeki “hayde hayde” türküsünün söylendiği sahnede Cem Yılmaz’ın doğallığı ayakta alkışlanacak cinsten.

Çetin Tekindor;
Filme ikinci yarıdan itibaren katılıyor. Sanmayın ki az rolü var. Film 2,5 saat sürdüğü için yeterince Çetin Tekindor’un döktürmesini görebiliyorsunuz. Cem Yılmaz’dan sonra en beğendiğim performansı sergiliyor.

Okan Yalabık;
Okan’ın oynadığı rolü herhangi bir oyuncu oynardı. O yüzden üzerinde durulur bir rolü yok. Aslında epey sahnede görüyoruz ama bildiğiniz Okan Yalabık işte.

Filmi izlerken “dizi olsa süper olurdu.” diye aklımdan geçti. Karakterler üzerine iyice gidilip 3-4 sezon bir dizi çıkabilirdi.
Karaterler hariç konu çok ahım şahım değil. Filmi ortaladığımızda konuyu çözüyor acaba ne zaman bitecek diye bekliyoruz.

Filmin müzikleri muhteşem. Yazımın başında da değim gibi kahve hane sahnesi sosyal paylaşım ortamlarında çoktan fenomen oldu bile. Ayrıca Cem Yılmaz’ın bir bara gidip orada dinleiği “adam olmam – ete kurttekin” şarkısı epey fan kitlesi oluşturacak gibi duruyor.

Sözün özü;
Filmin son iki dakikası olmasa film çok daha güzel olurmuş gibi duruyor. Yavuz Turgul bu filmi neden böyle bağladı anlamak çok güç. Bilinmez şekilde bitirse yani son 2 dakikasını daha farklı çekse en azından sinemadan daha farklı duygularla çıkacaktık.

Cem Yılmaz’ı komik adam olmadan görmek adına bile film izlenebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir