İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

The Secret Circle ve karakterleri

Cadılar ve Cadılık çocukluğumdan beri merak ettiğim bir “şey”di. Anlatılan cadılık hikâyeleri belki de duyduğum ilk fantastik hikayelerdi.

Gel zaman git zaman cadılığı ekranda keşfetmem 1996 yapımı Winona Ryder, Daniel Day-Lewis’li Cadı Kazanı (The Crucible) filmiyle oldu. Daha sonrasında izlediğim dizi ve filmlerle de bu fantastik dünyaya olan merakım daha da arttı.

Yazıya öyle bir giriş yaptım ki okuyan da sanır ki cadı olmuşum. Yok ben olmadım ama ekranlarımıza yeni bir cadı dizisi düştü. Cadıları daha önce pek çok dizide görmüştük ama başlı başına cadılığa odaklanan herhangi bir dizi hatırlamıyorum.

The Secret Circle’dan bahsediyorum. Yazımda The Secret Circle’yı TSC olarak belirteceğim. TSC’yi ilk olarak The Vampire Diaries’ın yayınlanan son bölümünü izlerken reklam arasında gördüm. İnternette araştırma yapınca 9 bölüm yayınlandığını görünce bu zaman kadar neden keşfedemediğimi anlamadım.

TSC’de tıpkı The Vampire Diaries gibi The CW kanalının dizisi. Ve The Vampire Diaries’ı yapan ekip yapıyor TSC’yi. İzleyenlerinde bildiği gibi The Vampire Diaries’da ana karakterler Vampirlerdir ama Cadılar da dizide önemli karakterler arasında yer almaktadır. İzleyicinin hoşuna gitmiş olmalı ki The Vampire Diaries’ın ekibi sadece cadılara odaklı bir dizi çekip ekmeğini yeme yolunu seçmişler. Bence de iyi yapmışlar.

TSC yine Amerika’nın gözden uzakta kasabalarından birinde geçiyor. Diyebilirim ki bu gözden uzakta kasabaların en güzeli bu dizide. Sahil kasabası olan bu yerleşim yerinde insanlar kendi hallerinde yaşıyor gayette mutlular. Ama 16 yıl önce olan bir olay çok dile getirilmese de insanların gönlünde kara bir gün olarak yer ediyor. Çok dillendirilmiyor ve çocuklarına anlatılmıyor.

Kasabamızda birçok aile var ama 6 aile bir yönüyle ön plan çıkıyor. Bu 6 aileyi diğer ailelerden ayıran kökenlerinin çok eskilere gitmesi ve soylarının cadı olması. Cadılık aile boyu anlayacağınız.

Dizi 6 gencin etrafında gelişiyor. Gençlerimiz klasik olarak Lise öğrencisi. Am tipsel olarak üniversite öğrencisi. Zaten hep böyle olmaz mı?

Karakterlerimiz; Cassie Blake, Diana, onun sevgilisi Adam, Nick, Faye ve Melissa.

16 yıl önce yangında bu gençlerin hangi aile bireylerini kaybettiğine bakalım.

Cassie Blake; Annesini
Diana; Annesini
Adam; Annesini
Nick; Annesi ve Babasını
Faye; Babasını
Melisa; nesini kaybettiğini hala anlayamadım.

Şimdi bu çocuklara odaklanalım biraz.

Cassie Blake; dizinin başrolü. Sarışın ve oldukça güzel. Dizide göreceğiniz en güzel kız. Haa esmer severler Faye’yi beğenebilirler. Ama ben sarışıncıyım. Gerçi boyu 1 buçuk ama olsun. Cassie’ni annesini kaybettiği sahneyle başlıyor dizi. Annesi Amelia dizini giriş sahnesinde cadı olduğunu anladığımız bir adam tarafından öldürülüyor. Adam eve girmeden yolda dikilerek evin içindeki Amelia’yı yakarak öldürüyor. Cassie olaya tanık olamıyor çünkü eve varmak üzereyken arabasının tekeri patlıyor. Neden patladığını izleyin görün. Cassie bu trajik ölümden sonra hayattaki tek akrabası anneannesinin yanına yanı Amelia’nın çocukluğunun geçtiği kasabaya dönüyor. Cassie’nin anneannesini Heroes’in sarışın Claire’in annesini canlandıran Ashley Crow canlandırıyor.

Cassie kasabaya dönene kadar cadı olduğundan haberi olmuyor. Kasabaya döner dönmez tuhaf olaylarla karşılaşıyor. İşin ilginç yanı kasabadakiler eninde sonunda Cassie’nin birgün kasabaya döneceğini biliyorlar. Bu arada Cassie’nin kasabaya dönmesi annesinin ölümünden 1 ay sonrasına denk geliyor. Cassie gelir gelmez kasabanın Lisesine kaydoluyor ve bu 6 genç artık bir araya gelmiş oluyor. Cassie bu ekibin en etkili cadısı. Çünkü ailesi daha eskilere dayanıyor ve en güçlü cadı bu. Tabi saftirik kızımızın bu gücünden haberi yok. Cassie aile yadigarı büyü kitabına ulaşan ikinci kişi oluyor.
Diana; dizinin ağlak, aşık ve iyi niyetli karakterini canlandırıyor. Cassie kasabaya gelir gelmez ona en sıcak davranan kişi aynı zamanda Diana. Adam’ın 3 yıldır çıktığı kız. Birbirlerine aşıklar. Zaten çocukluktan beride birbirlerini seviyorlar. Aile yadigarı büyü kitabını ilk bulan kişi de Diana. Yani her ailenin büyü kitabı var ve ilk keşfeden Diana. Haliyle Diana biraz grubun lideri durumunda. Cassie’nin kasabaya gelmesine en çok sevinen kişi. Aslında zaman ilerledikçe bu durumdan pekte memnun kalmıyor. Zira sevgilisi Adam, abayı Cassie’ye yakıyor. Diana grubun mühürlenmesini destekliyor. Mühürlenme için 6 aile bireyi gerekiyor ve Cassie’nin kasabaya dönmesiyle bu halka tamamlanıyor. Bu sayede grup çok daha etkili büyü yapabiliyor ama bireyler yalnızken büyü yapamıyor. Faye bu durumdan rahatsız olsa da grup kararına uyuyor.

Adam; dizinin has çocuğu. Ağır başlı ve Diana’nın sevgilisi. Alkolik bir babası var ve kasabanın en işlek mekanını babası ile birlikte işletiyor. Cassie kasabaya gelir gelmez ona karşı önlenemez bir ilgi duyuyor ve bu durum Diana’nın hiçte hoşuna gitmiyor. Adam karakterini Terminator: The Sarah Connor Chronicles‘dan hatırlıyoruz zaten. Dizide birçok karakter tanıdık ama en tanıdık olanı bu diyebiliriz. Grup olarak hareket etmeyi seven Adam her geçen gün Cassie’ye ilgi duymasını kuşkusuz babası körüklüyor. Babasına göre Adam’ın kaderinde yazan kişi Cassie. Ve “kaderle oynanmaz” diyerek Adam’ın kafasını yıkıyor. Bu durumu üzülen Diana’nın neler yapacağını ilerleyen bölümlerde göreceksiniz. Diğer yandan Adam’ın alkolik babası deliler gibi Cassie’nin annesi Amelia’ya aşık biri. Zamanında Amelia ile olması gerektiğini ve buna engel olunduğunu söylüyor. Adam’da Diana ve Cassie arasında kalıyor. (Ne güzel bir arada kalmadır bu böyle)

Faye; dizinin kötü kızı denebilir. Yani cadılığı doyasıya yaşamak istiyor. Grubun mühürlenmesine ilk başlarda karşı çıkıyor. Faye 16 yıl önceki yangında babasını kaybetmiş biri. Annesi Dawn kasabanın Lisesinde müdürlük yapıyor. Ve annesi o güzelliğinin altında büyük kötülük taşıyan birisi. Ufaktan ufaktan Diana’nın babasıyla kırıştırıyor gibi görünse de aslında amacı farklı. Faye okulun da en kötü kızı. Hiçbir erkeği kendisine layık görmüyor ve erkeklere sümük gibi davranıyor. (5.bölümde onunda sebebini görüyoruz.) Faye biraz bize Gossip Girl’in Blair’ini hatırlatıyor. Zira Bilair’in et rafındaki yardakçılara davranma şekliyle Faye’ninki aynı denilebilir. Faye’nin en yakın arkadaşı Melisa ve ona karşı davranışları da aynı. Okulun en popüler kızı olunca bu davranışlarını normal görmek gerekiyor galiba.

Melisa; ara ara etkili karakterler arasında girse de ekibin çirkin kızı denebilir. Kısa boylu koca götlü olması ve diğer kızlara göre çirkin kalması ara ara onun etkisiz elaman olarak görünmesine sebep oluyor. (galiba) Melisa’nın en yakın arkadaşı Faye. Ama bu yakın arkadaşlık Faye’nin ona olan davranış şeklini değiştirmiyor. Melisa’nın 16 yıl önceki yangında hangi aile bireyini kaybettiğini hala anlayabilmiş değilim. Belki ben kaçırdım. Dedim ya silik bir tip. Nick’e deliler gibi aşık. Zaten Nick’le beraber kalıyor. Nick onu sadece  “Fuck Buddy”  olarak görse de Melisa bu durumun zaman içerisinde aşka döneceğini umuyor. (aslında hayallerine tam kavuştu derken…?!)

Nick; dizimizin en bahtsız (zaman içerisinde demek istediğimi anlayacaksınız) karakteri. Aile bireyleri de tamamen ölü. Anne ve babasını 16 yıl önceki yangında kaybeden tek kişi. Halasıyla kalıyor. Ve halası eve kız atmasına karşı çıkıyor. Tabi Melisa ile her sahnede sevişiyor. (aile bireylerinden biri hayatta ama 5.bölüme kadar sabretmeniz lazım.) Okuldaki tüm kızlara asılıyor. Ama yine günün sonda beraber olduğu kişi Melisa oluyor.

6 genci ufaktan tanıdıktan sonra şimdi diğer birkaç önemli karaktere bakalım.

Charles; dizinin şuan için bilinen en kötü karakteri. Diana’nın babası, Faye’nin annesi yani lise müdüresinin kötü işler ortağı. Cassie’nin annesi Amelia’nın da katili. Dizinin giriş sahnesinde kendisini nasıl biri olduğunu anlamamız için bolca örnek veriyor zaten. Amelia’yı neden  öldürdüğünü de ilk bölümde anlamamız mümkün oluyor. Hain planları için önlerine çıkan kişiyi öldürmekten geri durmayacaklar.

Dawn; Faye’nin annesi ve kasabadaki Lisenin müdiresi. Charles ile birlikte 6 kişilik grubun gücünü kendi lehlerine çevirmek için planlar yapıyor. Birini öldürme konusunda en ufak tereddüdü yok. Kızına oldukça bağlı. Tek insancıl yanı bu. Ki en yırtıcı hayvanların bile yavrularını korumak için her şeyi yaptıkları göz önüne alındığında Dawn’nın Faye’yi sevmesi aslında çokta önemli bir özellik değil.

Jane; Cassie’nin anneannesi. Geçmiş yaşına rağmen hastanede hemşire olarak çalışıyor. Cassie’ye oldukça bağlı. Ve torununun neler çevirdiğinden bihaber davranıyor. Bir şeylerden şüphelendiğinden Cassie’ye sürekli olarak “bana açılabilirsin” diyor. Cassie’de bir bölümde ona açılınca Jane’nin aslında ne olduğunu öğrenmiş oluyor.

Kabaca dizinin ana karakterleri böyle. Şuan için yazamayacağım 2-3 karakter daha var. Hele bir tanesi ilerleyen bölümlerden itibaren dizinin ana karakterlerinden biri olacak.

Başta söylediğim gibi dizinin ilk 2,5 bölümü biraz durağan. Konuya girme adına da bu olabilir. Yavaş yavaş girmişler belli ki. 3.bölümden itibaren dizinin nasıl ilerlediğini anlamıyorsunuz bile. 6.bölümün final sahnesinde ufak bir şoka hazır olmanız gerekiyor. Dizi çok daha farklı bir alana kayıyor. Dizi de şuan için sadece cadılar var. Başka fantastik durum yok. Belki tek olması iyidir bile. . Zira diziyi yapan ekip aynı zamanda Vampire Diaries’ı yapıyor. Bu dizi de Cadılar, Vampirler ve Kurt Adamlar var. Aynı ekibin başka bir dizisine yine bu üç türü koyup koymayacağını zaman gösterecek.

 “haQQo, onay veriyor musun bu diziyi izlememize?”diye soranlara cevabım; “İzleyin tabi. Sanki başka daha önemli işleriniz mi var.” diye cevap veriyorum.

(Güncelleme: Dizi 9.bölümden sonra sezon arası verdi. Artık cadıları kasabada yalnız değiller. Ezeli düşmanları var. Dizi çok  daha heyecanlı oldu.)

5 Yorum

 1. fulya fulya Mart 31, 2012

  bence sen bu diziyi ya izlemedin yada anlamadın .çünkü dizide olanlarla senin anlattıkların arasında hiç alaka yok . bu arada sen dizide bir karakteri beyenmişsin,diğerlerini gömüyosun.eğer sen bir forumda bir dizi hakkında bilgi veriyorsan kişiselleştirme yapamassın buna hakkın yok. sadece diyebilirsin ki benim favori karakterim cassie . diğer karakterler hakkında; yok diana ağlak,yok melissa koca götlü çirkin ama cassie mükemmel. böyle söyleyemezsin.ama ben beyenmiyorum yada bana göre kötü diye yorumlar yapabilirsin tabi ona kimse karışmaz

 2. haQQo haQQo Yazar | Mart 31, 2012

  @fulya,
  haQQo.net bir blog. nasıl desem yani kişisel “bişi” haliyle yazılan herşey site sahibinin yorumlarıdır.
  ben burada haber yazmıyorum ki. Yorum yapıyorum.
  Yani “bensel” seyler.

  umarım anlaştık.

 3. jill jill Haziran 28, 2012

  bencede en beyenilen kız faye ve diana onlar diziyi daha güzel hale getiriyor bide şu çok saçma her şey cassie’nin başına geliyor her şeyi o biliyor onun daha fazla gücü var babası güçlü ve en önemlisi adam’ı diana’dan alıyor bu kız küçücük boyuyla neler yapıyor

 4. Umut naz Umut naz Eylül 9, 2014

  Cok sacma senin gozun kör heralde bi de en güzel kız cassie diyosun bnce en güzel faye ve diana sen ilk once hozlerini ameliyat ettir sonra cassie annesini 16 yıl onceki yanginda kaybetmedi diziyi bilmiyosan yazi yazma kardesim

 5. sıla sıla Eylül 21, 2014

  Acikcasi bende biraz @fulya gibi düşünüyorum tabiki fikirlerine saygisizlik etmek istemem ama bnm diziden sevdigim iki karakter diana ve cassie melissa yi koca gotlu diye tabir etmende biraz rahatsız edici olmus her neyse dizye gelince bence super ve bitmesi hata oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir